Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 23. veljače 2023. godine donijela Odluku o osnivanju Nacionalnog vijeća za digitalnu transformaciju. Vijeće je strateško upravljačko tijelo za digitalnu transformaciju koje usklađuje digitalne politike i resorne prioritete iz područja digitalne transformacije.

Zbog navedene uloge strateškog upravljačkog tijela, Nacionalno vijeće za digitalnu transformaciju ima 45 članova koji obuhvaćaju predsjednika i članove Vlade Republike Hrvatske, čelnike drugih državnih tijela u čijoj nadležnosti je digitalna transformacija i sigurnost informacijskih sustava, predstavnike poslodavaca i udruženja informacijskih tehnologija, predstavnika lokalne i područne samouprave te predstavnika akademske zajednice.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković je 6. lipnja 2023. godine predsjedao 1. sjednicom Nacionalnog vijeća za digitalnu transformaciju, te je u svom uvodnom izlaganju istaknuo je kako mu je drago da će Vijeće na putu za brzu i učinkovitu digitalnu transformaciju Hrvatske kreirati partnerstvo između državnih i javnih tijela, stručnih udruženja i sektora digitalnih tehnologija, predstavnika akademske zajednice, poslovne zajednice i zajednički ostvariti ključne ciljeve, a to je praćenje i usmjeravanje svih procesa koji se odnose na digitalnu transformaciju Hrvatske kako bismo iskoristili kao društvo sve mogućnosti koje nam pružaju nove tehnologije. Predsjednik Vlade je u svom obraćanju kazao kako Vlada očekuje daljnji rast korisnika portala e-Građani. Kazao je da su e-Građani servis Vlade namijenjen građanima i poduzetnicima, ali i strancima, te da pruža trenutno 101 uslugu. Sustav  koristi gotovo 1,8 milijun hrvatskih građana, a sam sustav je korišten 140 milijuna puta što znači da su građani i poduzetnici uštedjeli vrijeme ne odlazeći izravno u urede različitih institucija i sve su rješavali digitalno. Predsjednik Vlade je naglasio  kako se očekuje daljnji rast korisnika, da je cijeli sustav redizajniran 2021. godine, omogućili smo prekogranični pristup, a koristimo eOsobne iskaznice za pristup sličnim sustavima drugih članica Europske unije“. Dodao je da podaci ukazuju na to da su dvije pandemijske godine u povećanoj mjeri potaknule građane i poduzetnike da se uključe u e-Građane, to je jedan od pozitivnih aspekata onog vremena kada smo bili prisiljeni odraditi stvari drugačije nego inače. Podsjetio je i da je Hrvatska jedna od prvih članica Europske unije koja je uvela elektroničku osobnu iskaznicu nove generacije sa značajnim zaštitama i elektroničkom komponentom digitalnih certifikata koja ujedno služi kao zdravstvena iskaznica.