Glavni čimbenici koje treba uzeti u obzir prilikom dizajna standardiziranog sučelja e-usluge
Standardizirano sučelje e-usluge treba zadovoljavati sljedeće zahtjeve:
- Strukturiranost web obrazaca
Prije samog dizajna ekrana, odnosno web obrazaca, treba formirati listu svih podataka o korisnicima potrebnih za izvršavanje postupka. Pri sastavljanju obrasca ili pitanja, koja se granaju, prvo provjerite može li se podatak, koji vam treba, preuzeti iz javnih registara korištenjem državne sabirnice (Government Service Bus).
Nakon formiranja liste upita, potrebno je odrediti redoslijed pitanja u obrascu. Preporuča se početi s pitanjima koja će korisniku ponuditi odgovor na pitanje ima li sve uvjete za provođenje postupka.
Podijelite obrazac na nekoliko stranica kako bi svaka stranica sadržavala samo:
- jednu vrstu pitanja i obuhvaćala jednu temu;
- jednu odluku koju trebaju donijeti.
Na ovaj način se omogućuje korisnicima da:
- razumiju što se od njih traži;
- se fokusiraju na specifičnu vrstu pitanja;
- obave nepoznati postupak na jednostavan način;
- koriste e-uslugu putem mobilnih uređaja;
- jednostavno riješe pogreške.
- Sustavnost
Sustavnost sučelja e-usluge omogućuje korisnicima da izgrade precizan mentalni model načina na koji e-usluga funkcionira.
Sučelje treba koristiti nedvosmislene riječi i jednostavne opise. Sadržaj i opisi trebaju biti jednako strukturirani na svim zaslonima (web obrascima). Nastojte čim više smanjiti suvišno kognitivno opterećenje korisnika na način da se upotrebljava što jednostavniji raspored objekata i razumljivi jezik (jednostavan izričaj). Ovakav pristup će:
- smanjiti količinu vremena koju će korisnici i podrška utrošiti na rješavanje pogrešaka;
- učiniti e-uslugu uključivom za ljude koji imaju poteškoća s čitanjem ili s razumijevanjem hrvatskog jezika;
- učiniti e-uslugu dostupnom.
- Fleksibilnost i učinkovitost uporabe
Iskusni korisnik treba izvršavati postupak jednako jednostavno kao korisnik početnik. Oba tipa korisnika trebaju se moći lako koristiti istom e-uslugom pa je potrebno proučavati korisničku produktivnost prilikom uporabe e-usluge. No treba imati na umu da je glavni proboj učinkovitosti svake e-usluge u njenoj temeljnoj arhitekturi.
- Uporaba boja
Boja je važan alat, ali ju je potrebno koristiti tek kao sekundarni znak zato jer se mentalni standardi bitno razlikuju od osobe do osobe i od konteksta do konteksta. Dizajn standardiziranog sučelja treba primarno usmjeriti na grafičke i tekstualne elemente koristeći različite veličine i/ili karakteristike poput podebljanja, kurziva i podcrtavanja kako bi se naglasila razlika između različitih stavki. Pri uporabi boja treba koristi maksimalno četiri kompatibilne boje. Dizajn sučelja e-usluge mora omogućiti da kontrast teksta i interaktivnih elemenata zadovoljava razinu A WCAG 2.1 standarda.
- Korištenje predložaka
Predlošci objekata definiraju koje standardne objekte koristiti za koje potrebe npr. objekti kojima se prikupljaju podaci i informacije od korisnika poput:
- adresa
- datuma
- spola
- imena
- OIB-a
- lozinki
Također potrebno je koristiti i predloške za davanje povratnih informacija korisnicima kao i one koji pomažu korisnicima u snalaženju:
- početna stranica e-usluge;
- pregled procesa korak po korak;
- navigacija kroz web stranica u obliku poveznica;
- provjera spremnosti korištenja e-usluge (popis potrebnih podataka, izvršenih pripremnih aktivnosti, provjera prikladnosti itd.);
- poruka o nedostupnosti e-usluge;
- potvrda adrese elektroničke pošte;
- kontakt informacije;
- provjera upisanih podataka prije podnošenja/slanja;
potvrda zaprimanja zahtjeva/podataka.
- Sažet i izravan jezik korisničkog sučelja
Obzirom da se korisnici na internetu ne udubljuju već brzim pregledom „skeniraju“ tekst, dizajnirajte e-uslugu na način da uvažite tu činjenicu. Na primjer, umjesto duge liste uvjeta kroz koju korisnik sam mora proći kako bi saznao može li koristiti uslugu, ponudite pitanja koja se ovisno o odgovoru korisnika granaju, tj. vode korisnika kroz zahtjev/uslugu.
Ako je korisniku potrebno objasniti kako funkcionira korisničko sučelje, tada je potrebno uložiti dodatne resurse u doradu sučelja, kako bi postalo jednostavno i intuitivno za korisnika. Preporuča se uporaba kratkih rečenica i izbacivanje svih nepotrebnih riječi. Poželjno je izbjegavanje oslanjanja na oblik, veličinu, boju ili lokaciju za komunikaciju informacije kako bi e-usluga bila uključiva. Stoga je potrebno izbjegavati fraze poput „Kliknite na zeleni gumb“, „Koristite izbornik s lijeve strane stranice“ ili „Više informacija pronađite u pravokutniku na dnu stranice“.
Poželjno je koristiti niz jednostavnih pitanja zatvorenog tipa umjesto jednog složenog pitanja otvorenog tipa. Također, preporučljivo je omogućiti korisnicima da odgovore s „Nisam siguran/na“ ili „Ne znam“ ako su to prihvatljivi odgovori.
Ako se utvrdi da je potrebno, poželjno je korisnicima omogućiti pomoćni tekst, kako bi se objasnilo gdje je moguće pronaći odgovor na pitanje, posljedice odabira jednog odgovora umjesto drugog, pravni žargon i dr.